Dažniausi dujinių katilų gedimai

Pirma mintis, kuri ateina į galvą, daugeliui vartotojų, sugedus dujiniam katilui – bus brangu! Sudėtingos šiuolaikiškų katilų sistemos nereiškia, kad jie dažniau genda, tačiau dažnai paprastam vartotojui yra sunkiau aptikti gedimą pačiam, nes baisu prisiliesti prie to, kas atrodo išmanu ir sudėtinga. Tai suprantama, tačiau yra keletas lengvų gedimų kuriuos “pašalinus”, katilas vėl atliks savo darbą. Kad ir ką bedarytumėt, visada žinokit savo ribas, ypač jei kalba eina apie dujas ar elektrą. Jei abejojate susisiekite su specialistais.

Penkios dažniausios problemos, kurias galima patikrinti prieš kviečia meistrą.

1. Dažniausia katilo gedimo priežastis yra slėgis.

Apie 75% visų katilų, turinčių uždarą šildymo kontūrą nukritus slėgiui neveiks. Daugumos katilų sistemos darbinis slėgis yra apie 1,5 bar. Jei slėgis nukritęs, katilo sistema išsijungia. Daugumoje šiuolaikiškų šildymo katilų yra gedimo identifikavimo diagnostika, kuri nurodo gedimo kodą. Šiuos kodų paaiškinimus galite rasti jūsų katilo vartojimo instrukcijoje.

2. Per didelis katilo sistemos slėgis reiškia, kad sistemoje yra per daug vandens.

Dažniausiai tai nutinka, kai po ilgo katilo nenaudojimo, sistemoje būna pakeliamas nukritęs slėgis, neįvertinant, kad sistema yra šalta ir šylantis vanduo plečiasi. Dauguma katilų turi slėgio matuoklį, kuris gali padėti sureguliuoti tinkamą slėgį jūsų katilui. Katilo sistemoje turi būti konkrečiam katilui nurodytas slėgis, nes tiek per mažas, tiek per didelis slėgis gali iššaukti gedimą. Kitas per didelio sistemos slėgio ženklas yra tekantis vanduo iš sistemos vožtuvo. Tokiu atveju gera žinia, kad vožtuvas veikia tinkamai.

3. Katilas užsiblokavęs ir neveikia dėl anksčiau išvardintų arba kitų priežasčių.

Ši funkcija įdiegta tam, kad vartotojui pavojingas katilo gedimas nesukeltų didelės žalos. Galima pabandyti atjungti katilą nuo maitinimo šaltinio ir vėl įjungti po keliu minučių. Katilui pradedant veikti, sistema turi atlikti seką įvairių veiksmų, ir jei ji nesugeba atlikti bent vieno iš jų, katilas vis tiek neveiks.

4. Oras šildymo sistemoje yra blogai tiek radiatoriams, tiek katilui ir jo komponentams.

Dėl jo, gali neveikti cirkuliacinis sistemos siurblys, net ir pats katilas gali nustoti veikti. Nauji katilai dažniausiai turi automatinę nuorinimo sistemą. Radiatorius nuorinti reikia rankiniu būdu. Kalkės, kurios dažniausiai atsiranda dėl vandens kietumo, kaupiasi ir ilgainiui gali sukelti gedimus, kuriuos lengviausia išspręsti naudojant chemines medžiagas, kurios praplauna visą sistemą.

5. Šildymas ir karšto vandens ruošimas neveikia arba veikia tik kartu, naudojant abu.

Nuo to kokios rūšies šildymo katilą turite, priklauso jo sistemos veikimas. Jei šildymas veikia, tačiau atsukus čiaupą nebėga karštas vanduo, labiausiai tikėtinas gedimas – nukreipimo vožtuvas. Yra keletas problemos sprendimo variantų kuriuos galite pabandyti padaryti patys, bet geriau šiuo atveju paprašyti kvalifikuoto specialisto pagalbos.

Jei turite katilą, kurio cirkuliacinis siurblys ir valdikliai sumontuoti išorėje ir jūs susiduriate su anksčiau minėta problema, ją gali įtakoti kur kas daugiau gedimų. Jei katilas veikia (užsidega), bet radiatoriai nešyla, patikrinkite ar veikia cirkuliacinis siurblys, pabandykite jį išjungti ir vėl įjungti. Jei siurblys veikia, patikrinkite visų radiatorių termostatus. Jei siurblys leidžia vandenį, jį būtinai reikia remontuoti arba keisti nauju.

Būtinai patikrinkite katilo termostatą, jo gedimas taip pat gali įtakoti katilo darbą. O taip pat katilo kondensacinį vamzdį, kuris gali būti užšalti. Vandens bėgimas iš katilo ar bet kokie dujų tiekimo gedimai yra kritiniai ir reikalauja specialisto įsikišimo. 

Jei jaučiate dujų kvapą sugedus katilui, nedelsiant užsukite dujų tiekimą ir kvieskite kvalifikuotą meistrą.

VISI ŠIE PATARIMAI YRA INFORMACINIO POBŪDŽIO.